Цей фрагмент, який ви прослухали потребує насиченого коментаря, але я сподіваюсь, що зуміла передати вам найважливіше: емоції, афект і розуміння широкої коаліції сучасної української культури, яка сталася завдяки людям, включеним у ці процеси дуже осмислено і дуже самовіддано за останні 8 років. З часу початку російсько-української війни.
Перша метафора, яку я запропонувала – це власне ковчег Україна.
Метафора Ноя надзвичайно важлива для української культури. Ця бароково-псальма у новій обробці, яка цю метафору заклала в самий модус існування всього українського, яке досить часто опинялося під загрозою: деформації, неправильних інтерпретацій, а також досить часто прямого фізичного знищення.
Старозавітний образ Ноя як рятівника перед стихією, загрозою тотального знищення людства на планеті; того, хто вміє силою свого творчого генія, силою самодисципліни і організації спільноти зробити так, щоби ті хто вважає на інтереси спільноти, ті, хто розуміє, що я є тільки частиною спільноти і краплею в іншій справі змогли не просто врятуватися, але й перезаснувати свою цивілізацію на новому рівні. Можливо, навіть на кращих ландшафтах, з новими моральними цінностями, з новими компасами і орієнтирами.
Ми думаємо про те, чому ковчег Україна, тому що це, без сумніву, є певна захисна позиція. Це спосіб, як можна вберегти своє суспільство, але найстрашніше, коли на ковчегу починаються свої внутрішні чвари, коли на ковчегу починається поляризація і дезінформація. І ця поляризація і дезінформація на українському ковчегу була всі роки до війни, і всі роки після.

Ілюстрація Зої Скоропаденко для «Котигорошко» японською мовою
Якщо говорити про українське суспільство, то я можу сказати, що за останні 8 років Україна не просто була наражена на величезну небезпеку, не тільки був «дракон» на сході, який поїдав наших синів і дочок, але в Україні ріс свій «Котигорошко».
Я би сказала колективний «Котигорошко», який дуже швидко мав зрозуміти, де небезпека, в чому загроза, кого треба рятувати, і як можна це зробити. Якщо подивитися на те, що найважливіше сталося в умовах нестерпних, в умовах, коли величезна частина українській потенціалу і українській економічних сил йшло на фінансування свого фізичного захисту, то дуже важливо, щоб в цей час з’явився ряд інституцій, котрі почали б підтримувати культуру, культурні ініціативи та культурний сектор економіки.
І тут треба пояснити, повернутись в ті 30+ років назад, що сталося для нас, і що сталося для російського суспільства. Всі енергії відцентровості від москви розвинулися дуже стрімко від 1986, цьому сприяло 2 події. Одна – це глобальний катаклізм, вибух реактору на ЧАЕС, і друга – це те, що радянська влада в той момент в москві намагалась приховати факт ядерної катастрофи, їм це не вдалося.
Мабуть, це був один з перших разів, коли радянські українці могли побачити на собі надзвичайно солідарну, консолідовану, відкриту підтримку Заходу. Коли люди з Заходу відкрили не тільки свої гаманці, але також відкрили свої серця і двері своїх домів для наших дітей, для родин з маленькими дітьми, для хворих і старших людей, які не могли про себе подбати у цих змінених умовах. І самі українці мусили тоді проявити неабияку солідарність, адже чорнобильці опинилися в усіх областях практично в усіх містах України.
Я хотіла теж пояснити, що українське суспільство з 1986 року зробило дуже важливі соціальні і культурні прориви. Ніхто не сподівався, що нація, яка довший час була закапсульована під ковпаком, не мала своєї міжнародної репрезентації, не мала особистої політики, не кажучи вже про культурну політику, не мала свого політичного і дипломатичного класу, який би міг її представляти, і який міг бути тим місцем, де творяться нові ідеї, обговорюються потенційні сценарії майбутнього, як ми можемо їх обирати, як ми можемо на них працювати, як ми можемо змінювати своє теперішнє логічними і послідовними кроками, до значно іншого, кращого майбутнього.
З моменту 1991 року турбулентність, яка нортувала, в українському суспільстві, коли дисиденти повернулися в публічний простір, коли відбувалися численні мітинги, коли стало зрозуміло, що українці не будуть миритися з станом речей, і вони потребують більшої автономії і більшої свободи прийняття рішень, також і політичних, в цей момент також відбувалися схожі моменти в балтійських республіках, Грузії і самій Росії. Нам треба пам’ятати, що російський дискурс був дуже сильно викривлений за часів путіна.
Незалежність України, і це зараз треба пам’ятати, признали більшість країн цивілізованого світу на одній надзвичайно важливій умові – Україна буде готова позбутись ядерної зброї. Ядерне роззброєння показала всьому світові дуже важливий аспект української незалежності. Україна – мирна держава. Вона хоче жити під мирним небом. Вона не хоче обговорювати спільні питання на кордонах. Ми вдячні, що Польща, Чехословаччина та інші сусіди визнали нас в тих кордонах, в яких ми існували від мирних договорів, Ялтинських підписаних в 1944-1945 році, узгоджених союзниками. Отже, Україна демілітаризується тому, що вона не збирається ні з ким воювати. Це теж важливо, що впродовж всього часу незалежності наші військові сили зменшувались. Ми були вже за крок до того, щоб відмовитись від призовів і функціонувати лише на контрактній армії. І тут сталося щось немислиме.

Ілюстрація: Bright Arts – Ніколи знову
Отже, тепер я хотіла вам кілька слів сказати про Європу. Надзвичайно важливо розуміти, що європейці жили із однією великою травмою. Травмою Другої світової війни, після якої виробили значуще гасло, на якому були виховані 4 європейські покоління: «Ніколи знову».
Відбулося примирення двох запеклих історичних ворогів – Франції і Німеччини. Це сталося рано, і це сталося буквально в перше десятиліття після завершення тієї жахливої кровопролитної тотальної війни, яку вели нацисти в Європі, і як ви знаєте більшість Європи їм на той короткий момент все-таки вдалось захопити. Це було дивастуючим, тому що суть була також в тому, що багато європейців відчували себе колаборантами нацистського режиму, а навіть ті, які були все-таки підкорені утворили маріонеткові уряди, і ці уряди були пронацистськими. Можливо, їх погляди і методи не поділяла більша частина французів чи голландців і інших, але вони були частиною нацистського світу. Все це залишило величезний комплекс провини і розгубленості. Як же так? Як ми дали себе втягнути в таку пастку?
Вже мають існувати якісь механізми, якісь дзвіночки, завдяки яким ми будемо розпізнавати майбутніх диктаторів, майбутніх умовних нацистів 2.0, якісь застережні знаки мають бути. І мабуть найважливіший застережний знак стосувався того, щоб європейські країни не ставали ексклюзивними і етно центричними. Щоб ніхто не казав: «Моя країна найкраща». Важливим елементом морального і політичного дозрівання була здатність визнати те, що всі нації мають подвиги і провини. Що всі мають своїх героїв і злочинців, і що всі нації мають складну історію, яка має бути переосмисленою, і вони мають навчитись жити із своїми сусідами на зовсім інших принципах. Ми можемо серйозно сказати, що зараз Європа в абсолютному шоці, правда вона дуже швидко приходить до тями. Але це також правда, що німецьке суспільство після 1945-го року не просто було денацифіковано та демілітаризоване, але вони повністю бажали бути пацифістами на всі майбутні покоління. Що армія їх має бути мінімальна, мізерно профінансована, для того, щоб Німеччина ніколи навіть не подумала ставати агресивною загрозою для всього світу. І рішення про надання Україні зброї це не просто вагання недолугої Європи, яка не розуміє, що відбувається, це сейсмічний струс і це початок нової ери у новій Європі. Таким чином конфлікт в Україні і навколо неї спричиняється зараз не тільки до переінсталяції нашої країни і суспільства, але й до європейської спільноти і світової системи стримування та противаг, але також він змушує передивитися, яким чином західний світ поступово вигодував і уможливив такого диктатора, як путін. Як він допоміг йому зіслизнути із імітованої демократії, у автократії, а з неї в авторитаризм, і з нього в диктатуру.
Ідучи до російського суспільства, мабуть, це те, що зараз нас найбільше шокує і турбує, як вони можуть робити нам таке і не бунтувати достатньою мірою. Не протиставлятися цій жахливій путінській владі, не робити свій майдан, скидати владу, як вони можуть терпіти те, що з нами відбувається. Нам треба зрозуміти, що путін почав свою війну вже задовго до повномасштабного вторгнення, і в першу чергу з російським суспільством. І треба визнати, що його війна з російським суспільством набагато більше успішна, ніж війна з нами. Він демонтував більшу частину незалежних інституцій, медіа, усі зв’язки солідарності і горизонтальні зв’язки у тому суспільстві, яке і так своєю попередньою долею встигло бути суспільством вертикальної організації, піраміди. Якби я хотіла це пояснити, як зараз це бачать експерти і західні, і російські, то вони повідомляють, що співвідношення приблизно таке: до 80 відсотків росіян, особливо в останні 10 років вже більше не живуть заможно. Вони люди мінімального достатку, але вони вважають, що вони обміняли свій достаток на безпеку. Для того, ніби щоб інша частина світу не зазіхала на росію. Цю частину росії політологи називають «глубінним народом» – це той народ, про якого Шевченко казав: «Народ безмолвствує, бо благоденствує». Вони не виявляють ніякого протесту, можливо навіть вірять в всесвітню змову проти росії. У них іде в головах війна між телевізором і холодильником. Поки телевізор говорить, як росія оточена ворогами, а в холодильнику ще хоч щось є, то їм здається, що вони живуть в найкращих умовах в цій ситуації. І що путін робить все можливе, щоб вони гарно жили. Приблизно 18-19 відсотків росіян можна зарахувати до середнього класу. Це модерні люди, які живуть у великих містах, які мають сучасні професії, які бували в європейських країнах, або навіть мають подвійне громадянство. Для них, близькість до середньоєвропейського стилю життя є нормою. Для того, щоб зберегти цю близькість вони повинні були залишатись аполітичними, або здаватись аполітичними. Тобто їм здавалося, що система недосконала, але вона дає їм можливість реалізовуватись краще ніж в СРСР, отже ця система є живучою і вони мають бути лояльними до неї, бо їх можуть застати репресії. І 1 відсоток росії – це еліта путінізму. Сюди входять топові чиновники, офіційні особи, депутати, губернатори, бенефіціари системи, олігархи, бізнеси, які з ними пов’язані та так звані сіловікі. Це взагалі окремий престижний пласт людей в росії, їх є понад мільйон, але їм заборонено виїжджати в країни західного світу. Тільки люди з спецзавданням можуть це робити. Якби війна путіна з Україною в цій повномасштабній загрозливій фазі закінчилася б за три дні, та не сталося б всеохопної відповіді заходу, на яку вони не розраховували, путінові би всі і все пробачили в російському суспільстві. Середній клас би змовчав, глубінний народ захоплено і містично святкував перемогу над умовним Заходом на території України, а олігархи і силовики повністю скористались би з колонізації частини української землі. Але путін прорахувався. Він обнулив не українську державність, він її хотів обнулити, але він обнулив свою систему, клептократію. Ми бачимо зараз, що прийняття рішень у їх системі це чорна скринька. Навіть ті люди, які були в його рад безі, це топові офіціальні особи, з якими він колективно приймає рішення та з якими несе відповідальність. Вони не знали до кінця, чого він хоче., чи вони мають підтримати незалежність ЛНР ДНР, приєднання їх до росії, чи що, що далі? З того, що ми маємо, виходить, що план такої жахливої, тотальної війни було приховано навіть від еліт, хоча до цього таких масштабних рішень не приховували. Захід сподівався на велику реакцію, спротив олігархату, які б не мали бути готові втрачати 4 5 свого майна і власності, і свого заробленого через примхи володаря і через Україну, але фактично, цих голосів не має окрім одного, двох, і то непереконливих, бо невідомо кому вони адресовані. Заходу? Робіть щось, щоб зупинити путіна. Навіть росіяни вважають, що ще на цій стадії можливо зупинити путіна, але яким чином – невідомо.
Ми зараз переживаємо поворотний момент в історії. Поворотний момент не тільки всередині України, не тільки в протистоянні росії та України, яке перейшло у відверту фазу. Всі маски скинуті, про ніякий захист російськомовного населення більше не йдеться, тому ще Чернігів, Харків і Херсон – це без сумніву російськомовні міста, і вони зараз зазнають тотальної девастації. Те, що відбувається у Харкові, ви бачите як картинку, але подумайте про тих людей, які щойно звідти приїхали. Наша політична нація вже сформована, і вона така, яка є. Вона складається з людей багатьох походжень, культур, мов, але у всіх зараз центральна ідея – це “Геть від москви!”, тому що москва – це Мордор.
Ми бачимо, що існує справжній конфлікт ідей, і цінностей, і способів життя між росією і Україною. путін не бачить України як громадянського суспільства. Він сприймає Україну як територію і владу, не розуміє, як можна так зробити, щоб це громадянське суспільство не спотворювати його плани. Адже ми спотворили його плани в 2004-ому році, коли був отруєний кандидат Ющенко і він мав або померти, або дисфункціонально відсунутися від політики. Але сталося інакше. Українці таки домоглися того, що кандидат москви Янукович в цей момент не став при владі і, відповідно, не зміг виконати даних москві зобов’язань про інтеграцію росії та України. Коли ми подумаємо про 2013-14 рр., то, знову, ми зробили майже щось неймовірне. Ми змінили курс історії, але також курс розвитку всієї матриці майбутнього для своєї країни. Ви знаєте, якою дорогою ціною. І от що найважливіше: в першому випадку, випадку Помаранчевої революції, і в другому випадку Захід мав до нас, українців, гіркі претензії. Може, мав частину рації. Він казав: ви прекрасне суспільство, ви мобілізуєтеся в момент величезної загрози, але потім розслабляєтеся. Не доводите реформи до кінця, не хочете досягнути базового рівня справедливості, не хочете захистити права і свободи своїх громадян на належному рівні, ви іншуєте. З вами дуже складно мати справу, бо ви не виконуєте взятих на себе зобов’язань. Ви країна з клептократичними тенденціями. Якщо ми подумаємо, що ця наша боротьба з корупцією, особливо в останні вісім років, пробуксовувала колосально, то нам може здаватися, що або ця боротьба була неправильна, або, можливо, це була імітація боротьби. Тільки в ці останні сім днів європейська спільнота – а це тепер дійсно спільнота – сконсолідувала таку енергію і таку рішучість довідатися все про себе. Не про нашу клептократію, а про свою. Не про нашу корупцію, а про свою. Нарешті розслідувальні журналісти, які били в набат і яких політики та економісти не хотіли чути, домоглися санкцій, які насправді шкодять самим європейським країнам, Британії та Америці. Вони шкодять їхній економіці і відіб’ються дуже великими збитками для Заходу. Але ці кроки неминуче мають бути зроблені для того, щоб наступний період в європейському, американському та глобальному житті був позбавлений від загрози брудних грошей і їх постійного втручання в політику, в результати виборів, як це сталося в Америці і не раз ставалося в Україні. Ми бачимо, що праворадикальні сили, які підняли голови за останні п’ятнадцять-двадцять років і у Франції, і в Угорщині, і в Німеччині, часто були фінансовані росією. Ми побачимо, як європейці розчаруються у своїх ілюзіях, але також довідаються багато про себе.
росія в даний момент є на величезному перехресті, тому що зробила Україні “Батурин 2.0”. Петро І не міг пробачити союз Мазепи зі Швецією і його намагання вийти з-під домінування і з-під репресивного керування російської імперії. путін робить те саме вже на всій території України. Йде війна ескалації і знищення. Нас не можна було взяти без бою, на самих базових афектах страху і паніки, як вони розраховували. Зараз війна перейшла на стадію ядерного тероризму і тотальної деструкції. Пояснити російським громадянам, що і навіщо вони зробили в Україні, вони вже не зможуть. Найприкріше це те, що більша частина росіян, цього “глубінного” народу, ще навіть не знає про те, що з нами зробили. Їм розказують і показують телевізорну картинку, в якій ми поступово вітаємо їх з квітами, наші вояки здаються в полон, а Київ от-от буде взятий, і в ньому прийде до влади нормальне, з їхньої точки зори керівництво: який-небудь Янукович буде реінстальований як маріонетковий Президент України. Це буде та Україна, яку вони собі омріяли. Але вони забули, що для того, аби досягнути такої України, не мало би бути українців. Те, що говорить путін у своїх зверненнях, показує його геноцидну свідомість. Він хоче, щоб українців не було. Він не може цього досягнути, але робить багато для того, аби так сталося. Україна зазнавала репутаційних та багато інших втрат через те, що наші служба безпеки та армія довго були просочені російськими агентами впливу. Зараз ситуація діаметрально протилежна. Правда настільки на нашій стороні, що ми маємо свої канали у ФСБ, звідки нам передають інформацію люди здорового глузду. Вони розуміють, що твориться немислиме, справа йде до ядерної катастрофи або до іншого знищення людства. Путін в тому вигляді, в якому він зараз є, у своїх фантазіях, втратив раціональність або скерував її на остаточну деструкцію всього, що заважає втіленню його планів. Коли Мілошевич дійшов до такої фази деструкції, знищили самого Мілошевича і збомбили Белґрад. Бомбили точково, лише воєнні об’єкти, під роздачу випадково потрапили декілька будинків. Тоді як в Україні спальні райони, школи, госпітали, громадський і приватний транспорт потрапляють під снаряди, ракети, бомби. Думаю, багато з вас відслідкували, що сталося, коли російський снаряд, який цілив у телевишку, потрапив у Бабин Яр. Вони починають розстрілювати розстріляних. Вони прийшли, як за формулою Шевченка, по “мертвих, живих і ненароджених”. Якщо говорити про найкоротшу формулу геноцидальної свідомості: геноцид – це коли живі починають заздрити мертвим. путін замахнувся на неможливе, і тому росіяни мають подумки готуватися до капітуляції. Якщо ви мене спитаєте, де почалася найбільша проблема, то я вважаю: тоді, коли в російський медіадискурс потрапила ідея “можем повторить”. Коли міф про перемогу у Великій вітчизняній війні, як вони називають Другу світову війну, не викликав асоціації з лихом, розлюдненням, якого ніхто при здоровому глузді не може побажати. В російському суспільстві раптом з’явився ресентимент, який почав розростатися і був маніпульовано підсиленим тематикою Великої вітчизняної війни: реконструкціями, картинами, серіялами, блогами, субкультурами, пов’язаними з носінням форми. Українців показували як нащадків нацистів або колаборантів з нацизмом.
Замалювала Уляна Креховець, викладачка іконописної школи УКУ «Радруж»
Якщо Україна за ці двадцять років пройшла величезний шлях примирення із своїм минулим, дізнавання про своє геноцидне минуле, Голодомор і Голокост. Гасло “Ніколи більше” невидимою фарбою протатуйоване у нас на чолі. У росіян, в більшості молодих та середнього віку, було протатуйовано: “Можем повторить”. І от вони спробували “павтаріть”. Вони не здригнулися ні в момент Криму, ні в момент протистояння на Донбасі. Тортури, в’язні сумління, викрадення людей, півтора мільйони внутрішніх біженців – все це було, але більшість із росіян воліла цього не помічати або приписувала втрати й ескалацію українській стороні. Українська сторона не могла не тільки захиститися у російському публічному просторі, але й до кінця обстояти своє в європейському просторі західного цивілізованого світу. Нам казали: треба просто перестати стріляти. Ми казали: якщо ми перестанемо стріляти, не буде України. Якщо вони перестануть стріляти, не буде війни. Ключ до проблеми лежить в москві. Тепер, очевидно, ключ до проблеми лежить за Уралом, там, де в бункері сидить новий диктатор.
путін обнулив підвалини російської ідентичності ХХ-ХХІ ст. Підвалиною цієї радянської, а потім пострадянської російської ідентичності було те, що росіяни належать до визволителів Європи. Вони ті, хто допомогли побороти гідру нацизму, ті, хто запобігли найгіршому лихові: щоб Гітлер колонізував цілий світ, ті, хто повернули Європу в русло нормального життя, благополуччя, відбудови, процвітання і т.д. Холодну війну переклеслили, її в російський пам’яті більше не було. Після 91-го року пішло зближення із Заходом. Навіть першою фазою путіна як президента Росії було зближення із Заходом. Він говорив про те, що росія є повноцінною частиною Європи, що треба думати про нову, об’єднану Європу від Порту до Владивостока. Треба інтегруватися економічно, розраховувати на те, що в росії великі природні ресурси, а в Європі – високі технології. Європейці велися на цю риторику, особливо Німеччина. Другий важливий момент – зближення російської армії і НАТО. Спільні учення, представництво НАТО у росії, яке закрилося тільки недавно. Насправді, ніхто не сподівався аж такої ненависті і підступності, аж такого божевілля від російської сторони. Це божевілля тепер повертається до них бумерангом, тому що ті росіяни, які вже прозріли, і ті, які ще прозріють, мусять побачити себе не як визволителів, а як варварів й агресорів. Приклад німців після нацизму для них зараз очевидний: вони про це вчили в школі. Вони мусять зрозуміти, що росія дуже часто починала агресивні війни, тільки рідко їх програвала. Що в нових підручниках історії росії мусять з’явитися добре прописані глави історії України. Історія України, хочемо ми того, чи не хочемо, є невід’ємною частиною цього культурно-соціального і політичного простору. Вони просто мусять розбити на друзки свою картинку світу, тому що це абсолютно вигадана і паралельна до реальності картинка. Якщо не ми не побачимо “reeducation” наступного російського покоління, катастрофи будуть повторюватися, а кордон з росією нікуди не зникне.
Транскрипт підготували студентки ІІ курсу культурології УКУ
Григоренко Олександра, Павленко Анастасія, Стефанія Колесник