Ділимося з вами враженнями нашими тренерок:
Оксана Дащаківська
Коли заговорили про стійкість українського суспільства під час повномасштабного вторгнення, для мене стало цікавим розібратися – як стійкість як певна ознака суспільства може належати людині, групі, інституції, явищу? Та з авторками майстерні ми пішли ще далі, для нас важливим стало питання стійкості культури, а тому наші учасники та учасниці майстерні стали шукати формулу для стійкості.
Кожна з проєктних груп по-різному побачила, як і хто повинен дбати про стійкість: управлінці в культурі через забезпечення та визначення базових потреб та цінностей необхідних для виживання (інтелектуальний експеримент), самі дієвці та практики культури (група з проєктом “Dreaming about culture”), а також люди, ті хто насичуються культурою – групи з проєктами “ЖК” і “Додаток Абетка Стійкості”, які пропонують сенсотворення та збереження культури через роботу з громадянами, батьками, дітьми.
Стійкість – можна розуміти як опір руйнуванням, ми це робимо, але у нашій українській культурі для нас важливо не лише опір, але й творення. Тому багато уваги приділялося комунікації та мережуванню – тому, що дає нам вузли стійкості, не зашпортатися, а встояти, не реагувати, а діяти усвідомлено та сенсовно.
Юля Півторак
Протягом двох місяців роботи Майстерні практиків культури учасники багато говорили про свій досвід, слухали про досвід колег, аналізували, прогнозували, планували і мріяли. Завдяки цьому, кожна група знайшла свій оригінальний підхід до розуміння стійкості та у фіналі запропонувала його спробувати чи потестувати. Інтелектуальний експеримент групи “Гра у культурне виживання” запропонував попрацювати з пріоритетами, здатністю укладати “тривожну валізу культури” та вмінням розгортати і поширювати її можливості та повноваження після закінчення “тривожного періоду”.
ЖК “Культура, в якій хочеться жити” Формули 1 запропонував задіювати усі доступні засоби перформативного співбуття (музику, поезію, спів, візуалізацію) щоб активувати настрій свята та спільноти. Учасники та учасниці КУЛЬТ.двіжу нагадали, що для бродіння і ферментування культурних ініціатив та продуктів потрібне середови
ще із сприятливими умовами. Відтак запропонували серію зустрічей “Dreaming About Culture” з метою знайомства, спілкування, сприяння створенню партнерств у секторі. Команда “Йо-хо-хо” розробила концепцію мобільного застосунку-різоми для дітей та батьків, що пояснює складні речі простими словами. Наповнення “Абетки культури” складатиметься із оригінальних зображень, текстів, треків, відео про важливі терміни такої (не)простої сучасної культури.
Програма реалізована за підтримки БФ “Фундація стратегічних змін” та Інституту стратегії культури.
Фото – Вікторія Бойко.