Кафедра культурології
Українського католицького університету
ЗАПРОШУЄ ДО УЧАСТІ
в конференцію ідей із серії Topos-Tropos-Anthropos
29 лютого 2020
“КУЛЬТУРОЛОГІЯ НА МЕЖІ”
Межа надає форму хаосові нашого досвіду: просторовому, часовому, інтелектуальному. Межа обмежує, відділяє «наше» від «чужого»; її завдання – зазначити певний простір, замкнути його. Водночас перетинання межі (місця, знання, звичаю чи закону) часто є кари гідним, бо порушує спільну домовленість, загрожує непередбачуваними наслідками і незворотніми змінами. На думку польського антрополога Даріуша Чаї, “межі, замикаючи певні простори, водночас щось відкривають. Вони висунуті у невідоме. Вони – форпости того, що ми не можемо побачити і досвідчити. Межа лякає, але й захоплює як обіцянка зламати шифр. Адже нас людей насамперед займає те, чого ми не можемо безпосередньо досвідчити, те, що лежить поза загальноприйнятими межами”.
Межова, погранична позиція культурології на поділеному між класичними дисциплінами полі знання досі зумовлює її непевний академічний статус та постійну потребу в самоокресленні. Цей пошук академічної, інституційної чи епістемологічної ідентичності отримав різні форми і назви (Cultural Studies, Kulturoznawstwo, Kulturwissenschaft, Культурология), та щоразу тісно був пов’язаний із соціальними і культурними процесами. Поява на початку 1990-х перших кафедр культурології в українських університетах, а відтак академічних навчальних і дослідницьких програм відбувалась на тлі формування нових кордонів та інституцій незалежної держави і руйнування старих обмежень у культурному і суспільному житті. Зародження нових досліджень культури, як і поява нових культурних явищ ( чи переймання глобальних трендів), збіглося в часопросторі з великою нестачею. Про цю нестачу можна думати як про брак експертів, вишколу і цілих культурних пластів, а можна як про відсутність певної сфокусованої уваги, зусилля аналізу, майданчиків та навіть мови опису. З цього зіяння виросло вже більш, ніж одне покоління самоуків. І з нього ж почалася пригода культурології в Україні. Ми, себто Кафедра культурології УКУ, є одним з епізодів цієї пригоди, який розпочався в 2016 році. Інтенсивна і надхненна праця над створенням програми, поява першого покоління випускників підштовхує нас до осмислення нашого ще зовсім невеликого інституційного й академічного досвіду в ширшому контексті сучасних спроб окреслення меж і закріплення територій культурологічного знання, дискусій про методологічні інструменти, суміщення дослідницької і публічної постави, зустріч ідей з практикою і її наслідки.
На конференції плануємо ініціювати примірку ідей, яка стане початком тривалішої глибшої розмови про те, як ми, культурологи, бачимо своє межове поле досліджень, які перетворення пережили разом з ним на межі століть, і як уявляємо його роль і призначення в наступному десятилітті. Запрошуємо спільно поміркувати також над питаннями: чим є культурологія у просторі гуманітарного знання – невизнаним Іншим чи форпостом думки? як тепер визначаємо її предмет дослідження і пізнання? які межі у цьому готові переступати, а які вважаємо недоторканними? як окреслюємо між- чи понаддсциплінарну позицію культурології? які інтелектуальні традиції, школи вважаємо підставовими? які стилі мислення і письма обираємо і чому? чи бачимо тут активні мисленнєві колективи?
ПРОГРАМА
Перша сесія
10:30 – 12:30
Привітання учасників конференції – Зоряна Рибчинська, зав. кафедри культурології УКУ
Модератор Богдан Шумилович
Оксана Дарморіз, канд. філос. наук, ЛНУ ім. Івана Франка. Розгубленість української культурології: локальний та глобальний вимір вітчизняних досліджень
Ірина Старовойт, канд філол. наук, УКУ. Хто кого? Чи переживе культурологія цифрову гуманістику?
Марія Зубрицька, канд. філол. наук, ЛНУ ім. Івана Франка. “Неможливі можливості”: виклики і шанси сучасної культурологічної освіти.
Майя Гарбузюк, док. мист-ва, ЛНУ ім. Івана Франка/УКУ. Театрознавство і культурологія: взаємні виклики (з педагогічного досвіду викладання в УКУ)
Юлія Півторак, маг. культурології, УКУ. Куди ведуть антропологічні сліди у просторі культурології?
Друга сесія
13:30-15:30
Модераторка Ірина Старовойт
Катажина Якубовська-Кравчик, PhD, Варшавський університет. Питання про межі культурознавства і літературознавства. Досвід кафедри україністики Варшавського університету
Наталія Колесніченко-Братунь, канд. філолог. наук, УКУ. Місце культурної дипломатії в системі культурологічних досліджень
Ігор Колесник, PhD, ЛНУ ім. Івана Франка. Філософія фантастики як міждисциплінарне поле можливостей
Христина Рутар, маг. філології, УКУ. Cultural memory: рамки концепту в Cultural studies
Богдан Шумилович, маг. історії, УКУ. Cultural studies, Visual studies та Visual culture: їх межі та обмеження
Фінальна дискусія: мапування ідей і питань
15:30-17:00
Модератор Данило Ільницький, канд. філол. наук, УКУ
17:00 – закриття конференції.
Регламент сесій: виступ: 15 хв., підсумкове обговорення сесії- 30 хв.
Місце зустрічі і розмови: вул. Козельницька 2а, Академічний корпус УКУ, 424 авд.